jegyvásárlás
A járványügyi helyzetre való tekintettel a belépőjegyek megváltása kizárólag előzetes online jegyvásárláshoz kötött. A látogatóink biztonsága érdekében jegyek korlátozott számban elérhetőek. Kérjük, hogy Ön is fokozottan figyeljen ittléte alatt a kézfertőtlenítésre és a távolságtartásra, beltérben szájmaszk viselése kötelező.
Az idei fesztiválon öt zenei és egy irodalmi programra válthat jegyet. Jegyvásárlás a www.jegymester.hu rendszerén és a jegyirodákban, a pannonhalmifoapatsag.hu oldalán.
Kérjük, nyomtassa ki belépőjegyét!
A jegy felmutatásával vehet részt a fesztivál programjain.
1. Jegyárak
A jegyárak programtól függően 1000, 2900, 3500 és 4900 forintos áron érhetők el.
Az egyes előadások belépőjegyeiről a program menüpontban tájékozódhat, és a leírásában elhelyezett linkek segítségével közvetlenül a jegyvásárlás oldalára léphet.
2. A jegyvásárlás menete a jegymester.hu-n
− Keresse fel a www.jegymester.hu honlapot!
− Válassza ki, melyik koncertre szeretne jegyet vásárolni!
− Válassza ki, jegytípusonként mennyi jegyet szeretne vásárolni!
− Miután kiválasztotta a jegyeket, kattintson a „Kosárba” gombra!
− Ezután kiválaszthatja a fizetési módot, majd a vásárlói adatok megadása után jegyeit email-ben küldjük.
− Nyomtassa ki és hozza magával koncertjegyét!
3. Reklamáció
Az online jegyvásárlás általános szerződési feltételei az alábbi oldalon érhetők el: www.jegymester.hu
Ha a jegyrendeléssel kapcsolatban bármilyen problémája merül fel, vagy a fesztiválon való részvétele akadályozott, keressen bennünket a megadott elérhetőségek egyikén.
A műsor- és szereplőváltoztatás jogát fenntartjuk.
Vendéglátás
Megközelíthetőség
A Főapátság térképe, a tömegközlekedési lehetőségek az alábbi honlapon érhetők el:
https://pannonhalmifoapatsag.hu/megkozelithetoseg/
Fesztiválrecepció a főkapunál
péntek: 16:00-21:00
szombat: 09:00-20:45
vasárnap: 09:00-15:00
A fesztiválrecepción lehet:
- koncertjegyet érvényesíteni
- koncertjegyet vásárolni
- tiszteletjegyet átvenni
- regisztrációhoz kötött programokra jelentkezni
- információt kapni

Várköri kávézó
A Várköri kávézó kellemes természeti környzetben biztosít frissítőket a fesztivállátogatók számára.
NYITVATARTÁS:
péntek: 10:00-21:00
szombat: 10:00-21:00
vasárnap: 10:00-18:00
Jeges-büfé
A Bencés Gimnázium Jeges-termében (bejárat az oroszlánoknál) a Pannonhalmi Apátsági Turizmus és Vendéglátás Kft. a fesztivál vendégei számára büfét működtet.
NYITVATARTÁS
szombat: 13:00-17:00

Pausa Apátsági Kávéház
A Pausa Apátsági Kávéház gyönyörű környezetben, a Pannonhalmi Apátsági Galéria épületében várja kedves vendégeit. A tradicionális alapelvek mentén, a modern szellemiség esszenciáját felhasználva épít cukrászdai és kávéházi kultúrát Pannonhalmán és környékén.
https://pannonhalmifoapatsag.hu/pausa/
NYITVATARTÁS
péntek: 10:00-19:00
szombat: 10:00-19:00
vasárnap: 10:00-19:00

Omnibus #egyetekrendesen
A Viator Étterem food-truckja könnyed, gyors, minőségi ételekkel várja vendégeit a fesztivál ideje alatt a Pausa cukrászda udvarán.

Viator Apátsági Étterem és Borbár
A főapátság saját étterme a Kosaras dombon pár perc sétára az apátság főbejáratától.
NYITVATARTÁS:
szombat: 12:00–21:00
vasárnap: 12:00–18:00

Teaház
A Teaház a Pannonhalmi Főapátság gyógynövénykertjében található, amely pár perc sétával. A látogatók betekintést nyerhetnek a gyógynövények termesztésének, feldolgozásának folyamatába, a Teaházban pedig saját teakeverékeinket és levendulaszörpünket is megízlelhetik. A Teaházhoz tartozó ajándékboltban az apátsági termékek széles skáláját kínáljuk.
NYITVATARTÁS:
péntek: 10:00-18:00
szombat: 10:00-18:00
vasárnap: 10:00-18:00

Kolostori termékek vására
A Pannonhalmi Főapátság Gyógynövénykertjében a Bakonybéli Szent Maurícius Monostor, a kismarosi Ciszterci Nővérek és a Pannonhalmi Főapátság kolostori termékeit ismerhetik meg az érdeklődők. A bakonybéli Szent Mauriciusz Monostor kertje minősített biogazdálkodás, az ott termesztett gyógynövényekből és gyümölcsökből nem csak adalékanyagtól mentes lekvárok, szörpök és gyógyteák készülnek, hanem kozmetikumok, csokoládé és sör is. A kismarosi Ciszterci Nővérek kétkezi munkájának gyümölcsét kóstolhatja meg a vásárra látogató vendég. A helyi termelőktől származó, nagy gonddal válogatott termények - birsalma, csipkebogyó, ribiszke, meggy, sárgabarack, szőlő, őszibarac feldolgozásával készült lekvárok és szörpök magas gyümölcstartalmúak és tartósítószermentesek. A Pannonhalmi Főapátság kozmetikai termékei Szent Márton Műhelyében, az Officina Sancti Martini (OSM) gyógynövényműhelyben készülnek. Termékeinkben egyesül a tradíció és az innováció, hiszen a mai kor elvárásainak megfelelve, a régi bencés recepteket ültettük át modern környezetbe, harmonikus egyensúlyt alkotva Zólyomi Zsolt parfümőr illatkompozícióival.
NYITVATARTÁS: péntek-szombat-vasárnap: 10:00-18:00

Pannonhalmi Apátsági Pincészet – Kóstolóterasz és vinotéka
A Pannonhalmi Apátsági Pincészet megújult kóstolóterasza, ahonnan a monostori levendulaültetvények és a keleti irányba nyúló táj csodálatos képe tárul a finom borok társaságát élvező vendégek elé. Kóstolóteraszunkon azoknak a vendégeknek is alkalmuk nyílik aktuális boraink kóstolására, akik nem kívánnak szakvezetéses pincelátogatási programon részt venni, vagy éppen csak egy kis kellemes időt szeretnének eltölteni ebben a páratlan környezetben.
www.apatsagipinceszet.hu
NYITVATARTÁS:
péntek: zárva
szombat: 12:00–20:00
vasárnap: 12:00–18:00

Szent Jakab Zarándokház
Elsősorban csoportok, vagy csoportosan érkezők számára kiváló szálláslehetőség az apátság közelében, gyönyörű természeti környezetben.
ELÉRHETŐSÉGEK
9090 Pannonhalma, Cseider-völgy
+36 96 570-252
+36 30 260 9920
szentjakabhaz@osb.hu

Sajtóvisszhang
Házhoz is ment az idei Arcus
Beethovennel és Kurtággal indult az Arcus Temporum Pannonhalmán
„A pandémia több tervünket áthúzta, de arról nem mondunk le, hogy monostorunk Szent Benedek atyánk elképzelése szerint a vendégfogadás, a találkozások helyszíne maradjon!” Így köszöntötte Hortbágyi T. Cirill főapát a XVI. Arcus Temporum közönségét. Augusztus 21-én, pénteken a 250 éve született Beethovent és korunk nagy zeneszerzőjét, Kurtág Györgyöt idézték meg a kortárs művészeti fesztivál nyitókoncertjén, Pannonhalmán.
A főapát köszöntőjében emlékeztetett, hogy amikor a járvány káros következményeit mindenhol érzékelni lehet, még nagyobb szükség van arra, hogy a zene, az irodalom, a spiritualitás és a művészet megtapasztalása, értékes élménye gazdagítsa, táplálja az embereket. Cirill atya hangsúlyozta, hogy a nehézségek ellenére is a monostor olyan pont tud lenni a világban „ahol az ember egy pillanatra megáll és átgondolja mindazt, ami mögötte van, és előre tekint arra, ami rá vár.” A főapátság könyvtárának dísztermét megtöltő közönségnek pedig azt kívánta, hogy a fesztivál révén megtapasztalják a vendégség titkát, mert – Kosztolányi szavait idézve – mindannyian annak a nagy és ismertelen Úrnak vagyunk a vendégei.
Batta András a XVI. Arcus Temporum fesztivál házigazdája Isten adományának nevezte, hogy ilyen minőségben lehet jelen a rendezvényen. Mint mondta, a nyitókoncerten az ezerarcú Beethoven több arcába is bepillantást nyerhet a közönség és ez valóban így volt. Evgeni Koroliov orosz zongoraművész a 250 éve született zeneszerző két fantáziaszonátáját hozta el. A nyitott és kísérletező Beethoven elevenedett meg az ezeréves falak között.
Az est második felében Kurtág György Kafka-töredékek című műve hangzott el. Korunk legnagyobb zeneszerzőjének darabját a neves író művei inspirálták. Kurtág 40 műrészletet foglalta kottába a 20 másodperces daloktól egészen a hétpercesig. Az író szavait ezúttal Anu Komsi, finn szoprán tolmácsolta, míg hegedűjátékával Keller András varázsolta el a közönséget. Kettejük olykor vicces, olykor meglepően tragikus, vagy épp katartikus párbeszédét vastapssal jutalmazta a maszkot viselő nagyérdemű.
Premierek napja az Arcus Temporum Kortárs Művészeti Fesztiválon
Irodalmi és zenei premierek részesei lehettek a XVI. Arcus Temporum látogatói augusztus 22-én, szombaton. A Kortárs Művészeti Fesztiválon halhatták először az érdeklődők azt a Tolnai Ottó verset, amelyet a Tandori Dezső költő halálára készített festmény ihletett. Az esti koncerten Csalog Gábor Himnusztördékek című darabjának ősbemutatóján vettek részt a Főapátság vendégei.
Irodalom nélkül nincs Arcus Temporum. Így volt ez idén is. A kortárs művészeti fesztivál második napján Tolnai Ottóval is megismerkedhettek az érdeklődők. Igaz nem személyesen, a vírushelyzet miatt ugyanis nem tudott eljönni Pannonhalmára a nemrég 80. születésnapját ünneplő vajdasági magyar író, költő, műfordító. A fesztivált és az őt szerető olvasókat azonban nem hagyta cserben. Videóüzenetben olvasta fel a napokban véglegesített legújabb versét, amit elsőként az Arcus Temporum közönségének mutatott be a költő. A verset Nádler István festménye ihlette. A művész közös barátjuk, Tandori Dezső halálára készítette el a képet, amelyet ezúttal ide is elhoztak. Ráadásul a festmény ihlette vers premierjén a festőművész is részt vett.
A képet – ahogy arról maga az alkotó vallott – azután készítette el, hogy a rádióban meghallotta barátja, Tandori Dezső halálhírét. Alkotásán a való és transzcendens világot tette egymás mellé. A képen három jambus vonal is megjelenik, egy széles ecsetvonás pedig átnyúlik a másik világba. A festményen felfedezhetők Hérakleitosz oszlopai, utalva ezzel is Tandori Dezső Hérakleitosz-emlékoszlop című versére. Tolnai Ottó most felolvasott versében felidézi a pillanatot, amikor Nádler Istvánnal beszélt barátjuk haláláról, de szinte teljes pontosággal leírja a festő által alkotott képet is.
A fesztivál második napja azonban nem csak az irodalom terén tartogatott újdonságot. A közönség most először hallhatta Csalog Gábor művét. A Himnusztöredékek ősbemutatóján a zongorista- zeneszerző képzettársításaiba csöppenhetett bele a hallgatóság. A művész a maga által kiválogatott himnuszstrófák szövegeiből benne elindult asszociációkat öntötte zenébe. Szokatlan akkord világa és párosításai Batta András, a fesztivál házigazdája szerint egyfajta misztikus fényt ad a négy tételes műnek.
Beethovennel az Arcus Temporum zárónapján is
Az XVI. Arcus Temporum zárónapjára is „visszatért” a jubiláló zeneszerző. A 250 éve született Beethovenről Batta András a fesztivál házigazdája, zenetörténész tartott előadást. A zárókoncerten pedig a Concerto Budapest művészei adóztak a mesternek.
Zenekedvelő közönséggel telt meg a XVI. Arcus Temporum zárónapján a Pannonhalmi Bencés Gimnázium Asztrik terme. Vendégségben Beethovennél 3 történetben, ezt a címet adta Batta András a zenetörténeti órával is felérő előadásának. A fesztivál házigazdája úgy elevenítette fel a bécsi klasszikus életét és alkotásait, hogy a közönség azt érezhette: valóban a mesternél jár vendégségben a 18-19. században.
A zenetörténész az érdeklődőknek mesélt Beethoven és Rudolf főherceg barátságáról. Lipót császár 12. gyereke magának a mesternek volt a tanítványa és Beethoven számos művét neki ajánlotta. Batta András a zeneszerző egyetlen operáját, a Fidelio-t (eredeti címén Leonore) is felidézte. A darab mondanivalójáról és zenei bravúrjairól is mesélt. A zenei betétekkel tűzdelt előadás utolsó történetében pedig Beethoven egy 1808-as szerzői estjét elevenítette fel. Batta András szerint olyan korszakalkotó koncertet szervezett a zeneszerző, amely megváltoztatta a hangversenyek, a közönség és a művész fogalmát.
A zárónap hangversenye sem múlhatott el a német mester művei nélkül. Utolsó vonósnégyese a Concerto Budapest előadásában csendült fel a Pannonhalmi Főapátság Főkönyvtárában. Az előadás során az együttes Vidovszky László Promenád című darabját is megszólaltatta. A zenészek egy hálószerű függöny mögött játszottak, csak a két szólóhegedűs lépett olykor elő. Erre utal a darab címe is, amely sétát jelent. A koncerten maga a zeneszerző, Vidovszky László is részt vett a hallgatóság soraiban.
A búcsú hangversenyen Bach 1738-ban született d-moll zongoraversenye csendült fel utolsó előttiként. Végül Messiaen, a 20. század legnagyobb francia zeneszerzője „Az isteni jelenlét három kis liturgiája” című kompozícióját hallhatta a közönség. A zárókoncerten a Concerto Budapest mellett színpadra lépett a Purcell Kórus, Csalog Gábor, valamint a kiváló Messiaen-játékos, Ránki Fülöp és különleges elektronikus hangszerével, az ondes martenot-val Bruno Perrault is.